Czym się zajmuje kocia stomatologia?
Kot jest typowym drapieżnikiem, o czym świadczy jego uzębienie z wyróżniającymi się, potężnymi jak na niewielkie zwierzę czterema kłami. Drapieżniki nie przeżuwają pokarmów – raczej odrywają kawałki jedzenia. Zęby służą im też do obrony, ataku i polowania – również takiego w zabawie. Podobnie jak u człowieka stan uzębienia kota ma zasadniczy wpływ na jego zdrowie. Chociaż sformułowanie kocia stomatologia może budzić uśmiech, leczenie zębów u kota jest naprawdę bardzo ważne. Aby nie dopuścić do chorób uzębienia najważniejsze są 2 sprawy – właściwa, zrównoważona i bogata w naturalne składniki dieta oraz higiena. Zdrowy kot ma różowe dziąsła i wnętrze pyszczka oraz piękne, białe zęby.
Najczęściej spotykanym problemem u kotów jest narastanie płytki nazębnej zwanej popularnie kamieniem. Coraz grubsza warstwa kamienia doprowadza do odsunięcia zęba od dziąsła. W tym miejscu zaczynają się gromadzić bakterie, które stopniowo doprowadzają do stanu zapalnego. Aby nie dopuścić do tego należy przyzwyczaić kota do regularnego czyszczenia uzębienia.
Jak czyścić zęby kota?
Prawdziwemu kociarzowi nie trzeba tłumaczyć, że każdy kot jest indywidualistą i najważniejsze jest dla niego poczucie niezależności. Dlatego też każdy kot inaczej będzie reagował na pierwsze próby zabiegów higienicznych. Prawie żaden futrzak nie pozwoli sobie ot tak, od razu oczyścić uzębienia. Dlatego trzeba to wdrażać stopniowo. Najpierw można głaskać kota po pyszczku, od czasu do czasu starając się odsłonić zęby. Należy unikać dotykania wibrysów zwanych wąsami – to narząd czucia i kot bardzo tego nie lubi. Kolejnym etapem będzie przyzwyczajenie kota do smaku kociej pasty do zębów.
Uwaga – można używać wyłącznie przeznaczonej dla kotów. Pasta dla ludzi zawiera fluor, który jest trujący dla zwierząt, a poza tym nieakceptowalne dla kota
dodatki smakowe. Można kotu dać do polizania palec z pastą lub delikatnie dotknąć nim zębów. Kolejnym etapem jest czyszczenie kotu zębów pastą – można to robić za pomocą gazika, szczoteczki dla małych dzieci lub specjalnej szczoteczki weterynaryjnej. Rodzaj pasty jak i szczoteczki najlepiej przed zakupem skonsultować z lekarzem weterynarii. Kocie uzębienie idealnie było by czyścić raz dziennie. Jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, co najmniej 3 razy w tygodniu. Po zabiegu najlepiej nagrodzić zwierzę jakimś przysmakiem – wtedy nawet niechętny podczas zabiegu kot będzie go tolerować w oczekiwaniu na smakołyki.
Co robić, jeśli kamień nazębny już się pojawi?
Wtedy musi już wkroczyć kocia stomatologia. Nadmiar kamienia i stany zapalne objawiają się: zmianami koloru zęba - przebarwienia żółte i brązowe, zaczerwienieniem dziąseł, niemiłym zapachem z pyszczka. Kot ze stanem zapalnym dziąseł często się ślini, nie chce jeść suchej karmy i kocich "smaczków", zaniedbuje higienę futerka i pije więcej wody niż zazwyczaj. W poważniejszym stanie może pojawić się krwawienie z dziąseł i chwianie zębów.
Leczenie zębów u kota.
Może być przeprowadzane wyłącznie w gabinecie weterynaryjnym. Przed zabiegiem lekarz zaleca zazwyczaj badanie krwi kota, czasami również echo serca. W trakcie zabiegu obowiązkowo wykonuje zdjęcie rtg zębów. Jeżeli tak jak to zdarza się najczęściej przyczyną choroby zębów kota jest kamień, lekarz usuwa go skalerem – urządzeniem ultradźwiękowym. W razie potrzeby usuwa lub leczy chore zęby. Po zabiegu weterynarz może zalecić antybiotyki, leki przeciwzapalne, a także środki przeciwbólowe. Tego rodzaju leczenie jest dużym stresem dla futrzaka, dlatego po zabiegu trzeba zapewnić mu jak najwięcej spokoju i troskliwą opiekę. Zapewne kot kilka dni spędzi w samotności, nie należy wyciągać go wówczas z ulubionej kryjówki. Należy podawać mu wyłącznie mokrą karmę z dużą ilością sosu.
Profilaktyka przede wszystkim
Reasumując – należy kota przyzwyczaić do zabiegów higienicznych uzębienia jak najwcześniej – absolutnie nie czekać na pojawienie się zmian. Płytka nazębna u kota może gromadzić się już w wieku kilku miesięcy. Oprócz regularnego czyszczenia zębów pupila warto podawać mu różne "stomatologiczne przysmaki" dla kotów, dostępne w sklepach zoologicznych. Raz na pół roku powinno się odwiedzać lekarza weterynarii w celu okresowego zbadania stanu zdrowia i oczywiście stanu uzębienia.