Stomatologia
-
Przychodnia Weterynaryjna "Radość"
ul. Skalnicowa 98, Warszawa – Radość (Wawer)
Pracujemy 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku w systemie zmianowym.
-
Profesjonalne zabiegi stomatologiczne zwierząt
Dołożyliśmy naprawdę dużych starań aby wykonywane przez nas zabiegi odbywały się za pomocą zaawansowanych sprzętów. Dla bezpieczeństwa każdy zabieg wykonywany jest w narkozie wziewnej. Decyzja o usunięciu zęba, jeśli nie jest to ewidentne, podejmowana jest po obejrzeniu radiogramu. Od roku posługujemy się zaawansowanym unitem stomatologicznym IM3 GS Deluxe, dzięki któremu wykonywane przez nas ekstrakcje są dużo bezpieczniejsze, ponieważ zwyczajnie możemy podzielić usuwany ząb na kilka części lub odsłonić sobie zębodół aby ułatwić dostęp do korzeni.
Pracujemy na skanerze firmy Kruuse ART-P3. Służy on do usuwania kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. Po każdym takim „skalingu” zęby są dokładnie polerowane aby zapobiec szybkiemu nawrotowi problemu.
Dlaczego zabiegi powinny być wykonywane w znieczuleniu ogólnym?
Oto treść pisma Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt:
„Oświadczenie w sprawie zabiegów stomatologicznych u psów i kotów wykonywanych bez znieczulenia ogólnego.
(Oświadczenie zostało zaakceptowane 11 września 2013 roku przez Sekcję Stomatologii PSLWMZ a także przez wymienione pod tekstem organizacje)Choroby jamy ustnej (w tym choroby zębów i przyzębia) stanowią jedne z najczęstszych i najważniejszych problemów zdrowotnych diagnozowanych u zwierząt w Wielkiej Brytanii i Europie. Skuteczne leczenie tych problemów jest istotną częścią weterynaryjnej opieki zdrowotnej. Bardzo ważnym elementem leczenia to profesjonalnie wykonane badanie stomatologiczne i zabieg profilaktyczny obejmujący usunięcie osadów nazębnych oraz polerowanie koron zębowych.
Najważniejszym obszarem badania i usuwania osadów nazębnych to rowek dziąsłowy i ewentualne kieszenie przyzębia. Jest to obszar poniżej linii dziąseł wokół zębów. Delikatne tkanki przyzębia mocujące ząb do zębodołu łatwo ulegają uszkodzeniu. Takie uszkodzenie prowadzi do powstania stanu zapalnego, bólu i utraty zębów.
Usuwanie osadów nazębnych wymaga stosowanie ostrych narzędzi i/lub ultradźwiękowych urządzeń chłodzonych prysznicem wodnym. Nagłe i niekontrolowane ruchy głowy podczas usuwania osadów mogą łatwo spowodować uszkodzenia przyzębia. Skaling poniżej linii dziąseł jest zawsze trudny i wymaga precyzji. Jest to możliwe do wykonania bez znieczulenia ogólnego u człowieka, w oparciu o świadomą tolerancję i współpracę leczonego z leczącym. Przytomne zwierzęta zwykle niechętnie pozostają nieruchome, w czasie wykonywania różnych zabiegów.
Samo usunięcie widocznego naddziąsłowego kamienia nazębnego jest nieistotne w leczeniu chorób przyzębia. Jedynym efektem takiego “zabiegu” jest poprawa wyglądu uzębienia zaś groźne jest tworzenie fałszywego poczucia, że wykonało się coś ważnego i poprawiającego stan zdrowia. W ten sposób często opóźnia się moment wykonania skutecznego leczenia, które może być przeprowadzone przez kompetentnego lekarza weterynarii.
Wiele z możliwych patologii jamy ustnej może być zdiagnozowane jedynie w trakcie dokładnego badania w znieczuleniu ogólnym. Niektórych struktur po prostu nie da się zbadać u przytomnego pacjenta. Wczesne formy chorób nowotworowych da się wykryć tylko gdy zwierzę jest znieczulone. Opóźnienie w rozpoznaniu tych problemów może oznaczać, że stają się one znacznie trudniejsze lub nawet niemożliwe do wyleczenia. Badanie radiologiczne jest niezbędne w diagnostyce chorób jamy ustnej. Dobrej jakości radiogramy uzębienia można wykonać jedynie w znieczuleniu ogólnym.
Nowoczesne procedury anestezjologiczne wraz z właściwym monitorowaniem stanu pacjenta noszą bardzo niski poziom ryzyka. Generalnie rzecz biorąc, korzyści skutecznego leczenia stomatologicznego i przyzębia znacznie przewyższają ryzyko znieczulenia. Korzystanie ze znieczulenia wziewnego, w którym rurka dotchawicza dostarcza gazu znieczulającego bezpośrednio do tchawicy chroni pacjenta przed wdychaniem zanieczyszczeń powstających w trakcie usuwania osadów nazębnych.
Podsumowując, w trakcie „zabiegów stomatologicznych wykonywanych bez znieczulenia”
- Nie da się wykonać dokładnego badania jamy ustnej i niezwykle ważne informacje mogą być pominięte lub ich rozpoznanie jest opóźnione;
- Nie jest możliwe pełne i skuteczne oczyszczenie najważniejszych obszarów przyzębia z osadów nazębnych;
- Może dojść do uszkodzenia tkanek miękkich otaczających zęby;
- Może dojść do sytuacji będących w konsekwencji źródłem bólu i zakażenia;
- Nie da się wyleczyć chorób przyzębia a więc leczenie właściwe jest opóźnione do momentu przeprowadzenia odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej;
- Powstaje fałszywe przekonanie poprawy stanu pacjenta, chyba że właściciele zwierząt są świadomi, że efekty takiego działania są powierzchowne i pozorne.
Oświadczenie to zostało sygnowane przez:- EVDC (European Veterinary Dental College)
- EVDS (European Veterinary Dental Society)
- FECAVA – Federation of European Companion Animal Veterinary Associations
- Dental Working Group in Polish Small Animal Veterinary Association( Sekcja Stomatologii PSLWMZ)
- British Veterinary Dental Society)
- Portuguese Society of Veterinary Dentistry (SPMEDVE – Sociedade Portuguesa de Medicina Estomatológico-dentária Veterinária e Experimental)
- Italian Society of Veterinary Dentistry and Oral Surgery (SIODOCOV-Societa’ Italiana Di Odontostomatologia e Chirurgia Orale Veterinaria)
- Dental Working Group of the Netherlands (WVT -Werkgroep Veterinaire Tandheelkunde)
- Belgian-Dutch Scientific dental Society (NWTD -Nederlandstalige Wetenschappelijke Tandheelkundige Dierenartsenkring)
- German Veterinary Dental Society (DGT – Deutsche Gesellschaft für Tierzahnheilkunde)
- Swiss Society of Veterinary Dentistry -SSVD
- Czech Veterinary Dental Society –CVDS
- Austrian Society of Veterinary Dentistry (ÖEGTZ -Österreichische Gesellschaft für Tierzahnheilkunde)
- Spanish Veterinary Dental Society (SEOVE -Sociedad espanola de odontología veterinaria)
- Romanian Society of Veterinary Dentistry (ARVS-Asociatia Romana Veterinara de Stomatologie)
- Hellenic Companion Animal Veterinary Society- HCAVS
- French Veterinary Dental Group (GEROS-Groupe d’Etude et de Recherche en Odontostomatologie)
- Slovenian Small Animal Veterinary Association (SZVMŽ-Slovensko združenje veterinarjev za male živali)
- Russian Small Animal Veterinary Association -RSAVA
- Sekcje Stomatologii Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (PSLWMZ)”