Kiedy może być potrzebna apteczka dla psa?
Bez wyjątku każdy ma w domu podstawowe leki. Bez porady lekarskiej sięgamy w miarę potrzeby po leki przeciwbólowe, na przeziębienie, doraźne dolegliwości żołądkowe. Opatrujemy też drobne zranienia. A co ze zwierzęciem? Sprawa jest znacznie trudniejsza, ponieważ postawić diagnozę dla psa może tylko lekarz weterynarii. W dużych miastach można bez najmniejszych problemów znaleźć w pobliżu klinikę weterynaryjną, nawet całodobową lub zamówić wizytę domową. W małych miejscowościach czy podczas podróży wakacyjnych zorganizowanie wizyty weterynaryjnej może zająć kilka lub nawet kilkanaście godzin. Dlatego apteczka pierwszej pomocy dla psa to coś, co zapewni bezpieczeństwo naszemu pupilowi w nagłych przypadkach.
Czy można poratować psa lekami dla ludzi?
Niestety w większości przypadków nie. Nawet podanie na pozór "niewinnych" leków na przeziębienie czy przeciwbólowych, których zmniejszone dawki można podawać nawet małym dzieciom może skończyć się ciężkim zatruciem lub nawet śmiercią zwierzęcia. Absolutnie nie wolno podawać psom ludzkich leków, jest to możliwe jedynie po konsultacji z lekarzem weterynarii.
W jakie leki i akcesoria powinna być wyposażona apteczka pierwszej pomocy dla psa?
Na wypadek urazów należy przygotować sterylną gazę opatrunkową i bandaż. Najlepszy jest tak zwany bandaż adhezyjny – zapewnia stabilne utrzymanie opatrunku nawet na sierści psa, nie wymaga wiązania ani spinania agrafkami, nie wymaga też używania nożyczek, ponieważ daje się łatwo rozerwać. W sklepach z artykułami dla zwierząt oferowane są tego typu bandaże o gorzkim smaku, które skutecznie zniechęcają do lizania i prób zdjęcia opatrunku przez zwierzę. Do przemywania zranień najlepiej używać specjalnego płynu, który można nabyć w klinice weterynaryjnej lub w specjalistycznym sklepie. Lepiej stosować zwykły płyn niż spray, którego syczenie może dodatkowo zestresować psa. Przyda się również roztwór soli fizjologicznej, którym możemy przemyć oko lub nos. Jest ona dostępna za grosze w każdej aptece, w jednorazowych ampułkach o pojemności 5ml.
Opatrując ranę u zwierzęcia trzeba uzmysłowić sobie, że jest to ogromny stres, ponieważ zwierzę nie zdaje sobie świadomie sprawy z tego, co się wydarzyło.
W wypadku urazu łapy czy złamania pazura stosujemy zasypkę lub płyn ograniczający krwawienie. Aby zabezpieczyć opatrunek na łapę przed wilgocią i zanieczyszczeniem najlepsze są specjalne "buty" z tworzywa sztucznego dostępne w różnych rozmiarach.
Pierwsza pomoc dla psa w problemach z układem trawienia
Dobrze jest zaopatrzyć się w weterynaryjne tabletki na biegunkę – dzięki specjalnym dodatkom smakowym psy chętnie je jedzą. Psu można podać również węgiel aktywny. W przypadku poważniejszego zatrucia należy jak najszybciej dostarczyć zwierzę do lekarza weterynarii, zapewnić dostęp do świeżej wody i absolutnie nie eksperymentować z żadnymi lekami na własną rękę.
W podróży samochodem wiele psów cierpki na chorobę lokomocyjną - są specjalne środki na tego typu dolegliwości przeznaczone dla zwierząt. W wypadku silnego stresu spowodowanego podróżą psu można podawać środki uspokajające, ale wyłącznie przepisane przez weterynarza.
Inne akcesoria przydatne w apteczce dla psa
Kaganiec weterynaryjny – specjalny kaganiec, który z jednej strony nie będzie uciskał, ale skutecznie uniemożliwi otwieranie pyska. Wyjątkowo, w awaryjnych wypadkach można zamiast kagańca zastosować bandaż adhezyjny, ale nie jest to polecana metoda. W sezonie, w którym występują kleszcze konieczne jest narzędzie do ich usuwania – w sklepach zoologicznych można kupić tak zwane kleszczołapki. Do przemywania zranień, oczu i pyska przydadzą się jednorazowe strzykawki bez igły. Do wyposażenia apteczki dla psa warto również dołączyć nożyczki o zaokrąglonych końcówkach, rękawiczki jednorazowe, termometr, koc termiczny, pęsetę, która przyda się przy usuwaniu ciał obcych i cążki do przycinania pazurów.
O czym jeszcze należy pamiętać, szczególnie przed podróżą
Jeżeli pies przyjmuje jakieś leki, należy skompletować ich zapas na czas podróży – nie wszędzie mogą być dostępne. Nawet najlepsza apteczka dla psa nie pomoże, jeżeli nie będziemy mieć przy sobie jego książeczki zdrowia, a także zanotowanych leków jakie przyjmował lub przyjmuje i co najważniejsze ich dawek. Jeżeli zwierzę ma jakieś dolegliwości alergiczne, chorował na coś w przeszłości lepiej takie fakty gdzieś odnotować. W stresującej sytuacji można łatwo o czymś zapomnieć, a takie informacje nie tylko ułatwią diagnozę i leczenie weterynarzowi, ale mogą wręcz uratować życie naszego pupila. Przed zaplanowanym pobytem w jakiejś miejscowości dobrze też wcześniej zorientować się, gdzie znajduje się najbliższy gabinet weterynaryjny i zanotować numer telefonu do lekarza – nie wszędzie i nie zawsze będzie nieograniczony dostęp do internetu. Nawet przy niegroźnych dolegliwościach przed podaniem leku warto chociaż telefonicznie skonsultować się z lekarzem weterynaryjnym – każdy lekarz na pewno chętnie pomoże.
Obowiązkowy dokument, który zawsze należy mieć pod ręką to zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Przy wyjazdach zagranicznych należy pamiętać, że książeczka zdrowia wraz z zaświadczeniami o szczepieniach i odrobaczeniu nie zwalnia od posiadania specjalnego paszportu dla zwierzęcia.
Czy apteczka pierwszej pomocy dla psa jest droga?
Sklepy zoologiczne oferują spory wybór gotowych apteczek dla psa. Ich ceny zależą od zawartości i wahają się w granicach od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych. Jednak z powodzeniem można taką apteczkę skompletować samemu. Jej cena na pewno nie będzie wyższa niż tej gotowej, poza tym uzupełnimy ją o leki, które nasz ulubieniec przyjmował lub przyjmuje. Zawartość takiej samodzielnie skompletowanej apteczki dla psa warto przedyskutować z lekarzem weterynarii, najlepiej z tym, który zna naszego pupila, leczy go i wykonuje badania kontrolne. Oczywiście zawartość apteczki będzie również uzależniona od sytuacji – nieco inne na wyprawę trekkingową, inne na pobyt w ruchliwym kurorcie.