Co to jest alergia?
Alergia nie bez przyczyny nazywana jest jedną z najczęściej występujących chorób
cywilizacyjnych. Z badań statystycznych wynika, że ponad 40% Polaków ma problemy z alergią, a co najmniej 50% z nas doświadczyło kiedyś reakcji alergicznej.
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że alergie dotyczą również zwierząt domowych. Na pewno badania i statystyki w tym zakresie są trudniejsze niż w przypadku ludzi, ale można oszacować, że co siódmy pies doświadcza przykrych dolegliwości spowodowanych przez alergię. Alergia jest to zespół objawów występujących na skutek nieprawidłowych reakcji układu odpornościowego na substancje zwane alergenami. Najbardziej powszechną alergią jest uczulenie na pyłki drzew lub traw. Taka alergia może występować zarówno u ludzi jak i u psów. Jest jednak o wiele więcej rodzajów alergii, które zagrażają naszym pupilom.
Czym może byś spowodowana alergia u psa?
Najczęściej występującą jest alergia pokarmowa. Podstawowym alergenem jest w tym przypadku białko wchodzące w skład karmy – wołowina lub wieprzowina. Jest dość trudna do zdiagnozowania, ponieważ pojawia się z czasem u zwierząt, której do tej pory nie zdradzały niepokojących objawów po spożyciu określonego rodzaju karmy. Oprócz interwencji lekarz weterynarii będzie tutaj potrzebna wnikliwa obserwacja zwierzęcia i ciągła współpraca właściciela z weterynarzem. Alergia środowiskowa to przede wszystkim atopowe zapalenie skóry zwane również atopią. Powodują ją alergeny znajdujące się w pyłkach roślin, pleśń i roztocza zawarte w kurzu. Psy cierpią również na alergię kontaktową spowodowaną przez bezpośrednie zetknięcie skóry zwierzęcia z alergenem. Przykładem przedmiotów powodujących taką alergię mogą byś powszechnie stosowane akcesoria dla zwierząt – posłanie, smycz, obroża, miska lub kaganiec. Kolejny rodzaj alergii to specyficzna dla psów APZS. Za ten rodzaj odpowiadają składniki śliny pcheł przedostające się pod skórę podczas ugryzienia. Nie występuje ona wyłącznie u zaniedbanych, notorycznie nękanych przez pasożyty psów. Czasem wystarczy jedno ugryzienie, aby pupil odczuł skutki tej wyjątkowo dolegliwej alergii. We wszystkich przypadkach alergolog zwierzęcy jest jedyną osobą, która może złagodzić objawy i podjąć się leczenia. Nie wolno tutaj eksperymentować na własną rękę i stosować środków przeznaczonych dla człowieka.
Jakie są objawy alergii u psa?
Podstawowym objawem jest swędzenie skóry. Oprócz tego występują również takie objawy jak zmiany na skórze (szczególnie na skórze pyska), zmiany na skórze łap, stany zapalne skóry, stany zapalne spojówek, wysuszenie i łuszczenie skóry, nadmierna potliwość. Objawami alergii pokarmowych są dolegliwości żołądkowe, problem z oddychanie, świąd skóry. Ponieważ takie same objawy mogą występować przy różnych chorobach, pupilem powinien zająć się alergolog zwierzęcy, który wykona specjalistyczne testy i alergeny odpowiedzialne za dolegliwości.
Alergia u psa – jak ją się leczy?
Leczenie psa z alergią najczęściej trwa przez całe jego życie. Niestety nie ma "cudownych" lekarstw, po których alergia przejdzie bezpowrotnie. Alergolog zwierzęcy dobierze odpowiednie leki, które podawane są w postacie tabletek lub zastrzyków. Ważna też będzie specjalna, konsultowana na bieżąco z weterynarzem dieta. Alergię u psa leczy się również miejscowo stosując specjalne odżywki i szampony, które sprawiają ulgę przy swędzeniu, a także mają działanie antybakteryjne i nawilżające. Dla psów z alergią przeznaczone są specjalne hypoalergiczne posłania i inne akcesoria. Podobnie ja k w przypadku alergii występujących u ludzi należy dbać o czystość i higienę w otoczeniu zwierzęcia. Częste sprzątanie, usuwanie kurzu i wietrzenie pomieszczenia
to podstawa. Najlepiej zrezygnować również z puszystych dywanów i chodników, w których rozwijają się roztocza. Na rynku jest szereg nawilżaczy powietrza z dodatkową funkcją oczyszczania – dobrze ustawić takie urządzenie w pomieszczeniu, gdzie pies śpi i najczęściej przebywa.